«Незабитий м’яч Реалу снився, і не раз»20-річний камерунський універсал Мартін Хонгла своєю грою у контрольному матчі проти мінського Динамо вразив фанів Карпат. У розмові з прес-службою клубу він розповів про своє дитинство, переїзд до Іспанії, пораду від Мессі та незабитий гол Реалу

— Я родом із надзвичайно красивого міста Яунде — столиці Камеруну, — узяв слово Хонгла. Там починав займатися футболом в академії Блеза Нкуфо, де провів три роки у теплій та сімейній атмосфері. Але паралельно вчився комп’ютерних технологій і якби не став футболістом то напевно працював би айтішником. Умови для розвитку дитячого футболу в Камеруні не такі, як в Європі. Завжди чогось бракує. Тому всі мріють потрапити в Європу, в сильний чемпіонат, щоб прогресувати і розвиватися. Так сталося і зі мною — я поїхав в Іспанію. Спершу виступав за молодіжні команди, а потім почав грати в Прімері.

Барселона… Для мене це був надзвичайний досвід. Футболіст, в якого з’являється шанс зіграти в Барселоні, є дуже щасливим. В футболі лише наполегливою працею можна досягти успіхів. Я тренувався з основною командою, черпав інформацію, ловив кожен момент.

У легендарній Барсі

Коли виступав за молодіжну збірну Камеруну, спілкувався з Самуелем Ето’о. А коли зустрівся з Лео Мессі, то не просив селфі чи автограф, а спитав поради на майбутнє. Відповідь була очевидна для того, щоб рости, потрібно постійно працювати. Щодня. Інакше нема шансу. Тому для мене на першому місці стоїть робота. В футболі чудес не буває. Все досягається лише важкою працею.

Чи снився мені гол, який я не забив Реалу? Снився і не раз. Я розумів, що це шанс. Якщо заб’ю гол Реалу, то зможу засвітитися в цілій Європі. Але я не влучив. Це був шок для мене. І все ж я отримав надзвичайний досвід. Ніколи в житті не міг уявити, що гратиму проти Роналду. Ми програли, але я все ж дуже гордився собою.

Я хочу завжди бути найкращим, йти попереду, бути лідером. Як тільки прибуваю в нову команду то слухаю тренера, виконую все, що він говорить: так я швидше влиюся в колектив і стану своїм. Приїхав в Карпати з Іспанії. Це зовсім новий чемпіонат для мене, як і для нашого головного тренера. Фабрі дуже досвідчений і прагне прогресу разом із гравцями. Мені в Карпатах подобається, я бачу старання всієї команди.

На тренуваннях працює, як годиться

Скажу правду, я мало що знав про Україну. Але я хотів грати і географія для мене значення не мала. Я розумів, що мною зацікавлені, і це стало головним фактором. Тому я навіть не думав — погодився відразу.

Головним тренером збірної Камеруну є Кларенс Зеєдорф видатний у минулому футболіст. Чи зможе він слідкувати за мною, зважаючи на те, що я гратиму не в Іспанії, а в Україні? Так, адже у вашому чемпіонаті вже грає Дава і його регулярно викликають до збірної.

Карпатський лев у збірній камерунських левів

Я комунікабельний, люблю поговорити і хочу мати добрі стосунки з усіма гравцями. От мені вже розказали про українську зиму. В Іспанії також в певних регіонах було прохолодно, але напевно це різні зими. Мені розповідали, як африканці знайомляться з українським снігом, як вони падають на нього. Напевно, на мене також чекає така процедура.

Українська зима там?

Мені все одно де грати. Чи в опорній зоні, чи в захисті чи латералем. Комфортно все ж почуваюся від центру поля і вище. Можу приносити користь для команди на цих ділянках. І так само наголошу: зараз я — футболіст Карпат, не Гранади. Почуваюся прекрасно, бо мене дуже тепло прийняли.

У нинішньому сезоні у складі Гранади Мартін Хонгла провів 12 матчів, забив 1 м’яч.

Примітка: у Камеруні дві державні мови англійська та французька. Англійською прізвище хавбека Hongla промовляється як Хонгла. Але йому більш подобається французький варіант Онгла.